Düğün ve Nişan

DÜĞÜN

Düğün hazırlıkları tamamlandıktan sonra her iki ailenin kararıyla düğün günü tespit edilir. Genellikle düğünler Cuma güne başlayıp Pazar günü sona erer.

NİŞAN

Nişan töreni düğünden önce yapılıp çiftlerin evlenmek için hazırlıklara başladığı dönemdir nişan töreni yapıldıktan sonra düğün için hazırlıklar başlar. Nişan ile düğün arasındaki zamanda çiftlerin birbirlerini daha iyi tanımaları amaçlanmaktadır.

Nişan töreni aile çevresinin belirlediği bir günde yapılır. Nişanın günü belirlendikten sonra nişana davet edilecek kişiler belirlenir. Nişan daha çok kız evinin tertiplediği bir tören niteliğindedir. Tören kız evinde veya salonlarda yapılır. Törene katılanlar bir süre eğlendikten sonra, takı töreni yapılır. Bunda amaç evlenecek çifte yuva kurmalarında yardımcı olmaktır. Takı törenine öncelikle yakın akrabalardan başlayarak veya vermiş oldukları paralar ilan edilir. Bunlar tek tek kişilerin isimleriyle birlikte vermiş oldukları hediyelerinde söylenmesi şeklinde olur. Takı takma işinden sonra nişan bir süre daha devam ettikten sonra sona erer.